Biełwica

  • runy biełwicy, CZCIonka

    runy biełwicy, CZCIonka

  • 1 KŁ

    1 KŁ

BIEŁWICA

 

Panie i Panowie!

Przedstawiam biełwicę w jej uduchowionej, pełnej czaru postaci.

Dla tych, którzy potrzebują dziejowych uzasadnień runicy słowiańskiej, znakomici badacze przygotowali stosowne książki. Aby przywołać tylko tych współczesnych powołuję się na Feliksa Gruszkę i Winicjusza Kossakowskiego. Posiadając taką tkaninę badawczą, dalsze utarczki co do starożytności runów słowiańskich uważam za jałowe.

Główny tok rozumowania dzisiejszych badaczy jest zupełnie niedorzeczny: runy, odnalezione wszak w głębokich Niemczech były prawdziwe, dopóki nie okazało się, że są czytane po słowiańsku. Wtedy to przypisano fałszerstwo odnajdywanych znalezisk niemieckiemu odlewnikowi, który po naszemu ani me, ani be, ani kukuryku. Polityka historyczna, a za nią krytyka historyczna to zaiste parszywe dziedziny nauki.

Istnieją dwa główne nurty rozwoju starożytnych runów słowiańskich. Pierwszy opiera się na przełożeniu narządów głośni człowieka i może być uznany za pospolity, drugi, a takim jest biełwica, opisuje znacznie wyższe przełożenia zagadnień, którymi jesteśmy zdolni rozporządać. Odmianę tu przytoczoną należy wiązać z Połabiem.

Nie zamierzam tu uzasadniać takiego wyboru ani przyporządkowań inaczej, niż podkreślając własne lata trudu i przypominając nieco odmienne opracowania rosyjskojęzyczne. Wszak w rozmaitych ośrodkach inaczej pojmowano rozwój. Mogę co najwyżej podbić za zgodność z tym co wydaje mi się najlepsze, spójne, zwięzłe i odzwierciedlające możliwości jakie stoją przed człowiekiem.

Zanim klikniesz na link do książeczki obiecaj sobie, że wydrukujesz ją kilka razy (jedna kartka A4, dwustronnie), rozetniesz i zszyjesz według wzoru. I podarujesz ją osobie, która poprosi Cię o parę groszy. Zadaj sobie tę odrobinę trudu.Wolne Ptaki - (pdf)

W dziale książki znajdują się dwie kolejne prace poświęcone runom.

Script logo
Design marcinkaczmar.pl